Ерик Диер го поддржа Фернандо loreоренте од Тотенхем за да ја пополни празнината на Кејн

Ерик Диер верува дека Фернандо loreоренте може да помогне да се пополни празнината создадена од отсуството на Хари Кејн, ако Тотенхем може да игра според силите на Шпанецот. Прва лига: 10 точки за разговор од акцијата викендов Прочитај повеќе

Се очекува Спарс да Бидете без Кејн до почетокот на март, поради повреда на скочниот зглоб, но дојде од позади да го победи Фулам во неделата, благодарение на победникот од Хари Винкс, по повредата. Loreоренте, кој го направи својот прв почеток во Премиер лигата за клубот по повеќе од една година, постигна автогол во првото полувреме и искористи неколку шанси да ја пронајде мрежата на другиот крај.

Но, со Тотенхем поради соочувањето со Челзи во реваншот од полуфиналето во Карабао Купот во четврток на „Стемфорд Бриџ“ со предност од 1: 0 од првиот натпревар, Диер го поддржа 33-годишниот фудбалер да ја најде својата форма.

„Фернандо е многу добар играч.Има многу добри квалитети “, рече играчот од средниот ред на Англија. „Треба да му ја дадеме потребната услуга за да ги покаже своите квалитети. Ние можеме да го сториме тоа и тој може да му помогне на тимот. Маурисио Покетино вели дека повредата на тетивата на Деле Али „не изгледа одлично“ Прочитај повеќе

„Не е прашање дали можеме да се справиме без Хари или не“, додаде Диер. „Хари е еден од најдобрите напаѓачи во светот, секој тим ќе ја почувствува загубата ако Хари не играше, затоа мораме да најдеме решение и да продолжиме понатаму. Нормално е – тој е еден од најдобрите напаѓачи во светот. Луѓето ќе зборуваат за тоа кога тој е повреден, но ние само треба да продолжиме со тоа.Повредите се случуваат во фудбалот и затоа имате тим, а не само 11 играчи. значи дека не се очекува да настапи, составот на Тотенхем ќе биде зголемен до капацитет против Челзи. Враќањето на Диер од воспаление на слепото црево што го држеше настрана од почетокот на декември беше ретка добра вест за менаџерот Маурисио Покетино.

„Тоа е уште една фантастична игра за нас, уште една огромна игра“, рече Диер. „Haveе мораме да бидеме најдобри ако сакаме да победиме и да се ставиме во добра позиција да го направиме тоа на првиот натпревар, така што прашање е само да се подготвиме за натпреварот. Знаеме дека ќе биде навистина тежок натпревар.Имавме неколку фантастични натпревари против Челзи во изминатите неколку години, па се надевам дека тоа е уште еден. “The Fiver: пријавете се и добијте ја нашата секојдневна фудбалска е -пошта.