МК Донс го нокаутираше АФЦ Вимблдон во престрелката откако eо Пигот ги измами линиите

„Ние сме воскресението“ гласеше транспарент на крајот на Chemflow во Кингсмидоу. Беа лажните пророци кои стигнаа до победа сепак, бидејќи МК Донс го победи АФЦ Вимблдон на пенали за да издвои петта победа од осумте средби меѓу овие најгорките ривали.

Мораше да има пад и тоа беше особено болен пад за капитенот на АФЦ, eо Пигот, кој го промаши и решавачкиот удар од точка и пенал во нормалното време исто така. Конор МекГрандлс исто така промаши пенал, пред да го постигне првиот гол на МК Донс, израмнувачки погодок откако Вимблдон поведе рано. Гостите примија прекрасен втор гол преку тинејџерот Дејвид Касуму само за Лук О’Нил да израмни повторно во додаденото време.Навистина беше толку бурно како што се чита тоа.

„Тоа беше навистина добра фудбалска игра, јас навистина уживав it“, рече менаџерот на МК Донс, Пол Тисдејл. „Стартот, крајот и потоа пеналите. Јас бев навистина горд на начинот на кој игравме, беше навистина непристојно и ја завршивме работата…само. “Матеуш Клич волшебството му помага на Лидс да го брише ветер покрај Салфорд Сити во Купот на Карабао Прочитај повеќе

За спротивниот број на Тисдејл поразот не беше премногу болен, или барем тоа беше начинот на кој го предеше Воли Даунс. „Би сакал да го освоиш, но загубата навистина не ми пречеше премногу‚ “, рече тој. „Не може кога ќе загубите на пенали. За мене, МК Донс е само уште еден тим. Всушност, тие не се ни такви. “

Историското непријателство меѓу овие два тима не треба да се објаснува. Сепак, некои од нивните понови спорови може да се појават.Како инцидентот на Кингсмидоу пред една година, кога Вимблдон ги опиша своите противници во лигата едноставно како „МК“ и на семафорот и на програмата. Следуваше обвинение за недолично однесување, а потоа и медијација, со заклучок дека Вимблдон во иднина мора да го напише името на МК Донс во целост. Ова беше принципот. Во пракса, семафорот не работеше навечер и АФЦ, како што е нивно право според правилата на ЕФЛ, избра да не објавува програма.Брз водич drawдрепка во второто коло на Карабао Куп Прикажи скриј север Дел

Кру – Астон Вила Линколн – Евертон Лидс – Стоук Шеф Уанд – Блекбурн Ротерхем – Шеф Вед / Бури Newукасл – Лестер Бартон – Моркамб Барнли – Сандерленд Нотм Форест v Дерби Гримсби – Меклсфилд Престон – Хал Рочдајл – Карлајл Јужен дел

Плимут – Ридинг Кроули – Норич portупорт – Вест Хем Оксфорд – Милвол Вотфорд – Ковентри Свонси – Кембриџ Кардиф – Лутон Бристол Роверс – Брајтон Кристал Палас – Колчестер Фулам v Саутемптон Бурнмаут – Форест Грин Саутенд v МК Донс КПР против Портсмут

Зачинета атмосфера надвор од теренот – вклучително и мал, но особено гласен патувачки контингент од 280 – се совпаѓаше со него. Мекграндлс беше во центарот на вниманието во првото полувреме.Тој беше обвинет за изведување на казна од трета минута, но по пелтечењето, го истрела неговиот удар целосно, испраќајќи му ги дворовите над пречката. Само пет минути подоцна и промашувањето на Мек Грандлс беше казнето бидејќи корнерот на Ентони Хартиган беше возбуден дома по одлејот од Ентони Вагстаф. интензитет. И двете страни испорачаа блесоци на пристојна игра, но МК Донс беше покомпониран на топката и не им требаше долго за да најдат израмнување.Нивниот маратистички центар-половина Реган Пул упадна во полето на АФЦ и ја спушти топката ниско до далечната статива и каде Мекграндлс го најде својот личен финиш преку Ник Цанев и во мрежата. Петтиот: запишете се и добијте ја нашата дневна фудбалска е-пошта.

МК Донс поведе на почетокот на второто полувреме преку партнерот на Мек Грендлс во средниот ред Касуму. Демнат на работ на шеснаесетникот, тој ја прими топката од левата страна, ја совлада со првиот допир и со вториот ја завитка во горниот агол. Тоа беше импресивен удар од тинејџерот кој го имаше само својот седми настап во последните четири сезони во клубот. надвор од него.Пигот го изведе ударот и иако немаше фенси пресврт, резултатот беше исто толку лош, низок напор без моќ зад себе, што го тврдеше чуварот Ли Николс на слободно време.

Со часовникот во последен момент, АФЦ го сруши нивото на враќање. Волшебноста на одлучна игра конечно вроди со плод кога еден удар падна на бекот О’Нил на далечната статива и го удри ударот покрај Николс. Следуваа казни и додека Мекграндлс го претвораше неговиот, Пигот не можеше. Под празната табла, малиот контингент МК Донс полуде.