Нил Ленон жали за отпадот кога Селтик излета од Лигата на шампионите до Клуж

Нил Ленон се жалеше на „потрошеното“ прво полувреме и на самоуништувачко одбрана откако неговиот тим Селтик испадна од Лигата на шампионите. удар на топката за да се зацврсти победата од 4-3 за Клуж на Селтик Парк и вкупната победа од 5: 4 за романската страна. Првите два обида на Селтик беа на целта во воведните минути од второто полувреме и дојдоа од гол надолу за да поведат непосредно по завршувањето на часот преку Jamesејмс Форест и Одсон Едуар.Тие имаа шанси за третина, но ракомет без притисок на Скот Браун му дозволи на Билел Омрани да израмни од самото место, а стрелецот на погодокот погоди повторно четири минути по реагирањето на Рајан Кристи. Порто исфрли, Ајакс го надмина ноќта на драмата во Лигата на шампионите Прочитај повеќе

Менаџерот рече: „Првото полувреме бевме толку пасивни, без темпо, не знам од каде тоа. Не бевме доволно физички или агресивни и сигурно не работевме доволно напорно за да ги запреме нафрлувањата, вторите топки. Претходно добивме предупредување и не го запревме крстот и повторно го правиме истото. На полувреме малку слеговме по нив и го добивме вистинскиот одговор, но се застрелавме во ногата со примените голови.Имавме водство двапати и го дадовме. дефанзивците се вратија, но ние само му дозволивме на момчето да не истрча и да го однесе ударот и требаше да направиме подобро со одбиената топка. Четвртата цел е академска бидејќи се обидуваме да фрлиме сè кон нив за да добиеме израмнување. Имавме доволно шанси да ја добиеме играта, но потрошивме 45 минути.Да игравме некаде близу и во првото полувреме, како и во второто полувреме, ќе поминевме. “

Ленон објасни зошто го испушти Боли Болинголи и го започна играчот за врска Калум Мек Грегор на позицијата лев бек.

„Само за да го натерам Оливие Нтчам во средниот ред затоа што играше добро и да има неколку техничари и на теренот, а знаеме дека Боли беше малку горе и долу со неговата форма“, рече тој. Пад на Селтик од Лигата на шампионите, ждрепка на Купот Карабао: часовник – како што се случи Прочитај повеќе

„Не мислам дека тоа навистина влијаеше на резултатот.Мислам дека тој [Мек Грегор] го постави првиот гол, играше многу добро, а и Нтачам имаше одлична партија. “ или молдавскиот шериф, со шведскиот тим со 2: 1 во својот натпревар.

„Тоа е огромно разочарувачко за сите нас“, рече Ленон. „Toе мора да ги прифатиме критиките што ќе ни се појават, без оглед дали се од медиуми или од наши поддржувачи или на друго место. силно тврдење во тоа.

Првиот тренер на Клуж, Дан Петреску, го предводеше Униреа Урзицени до победа од 4: 1 над Ренџерс на Иброкс во 2009 година, но ја прогласи оваа победа за поголемо достигнување.

„Не можам да верувам, по втор пат играм во Лигата на шампионите во Шкотска и мојот тим постигна четири гола“, додаде тој.

„Никогаш не го очекував тоа.Им реков на моите играчи дека ќе мора да ја играат играта во својот живот и им реков дека ќе биде чудо ако Селтик не даде гол, бидејќи тие имаат толку многу квалитет што можат да го освојат против кој било тим во Европа. Тоа е една од најдобрите победи во мојата кариера. “