Планирајте да ги укинете репризите од петто коло во ФА Купот, донесени оваа сезона

Планот за укинување на повторените натпревари од петто коло во ФА Купот беше објавен за да се вклучи оваа сезона.

Одлуката беше донесена да се ослободи од повторувањето на петтата рунда од почетокот на следната сезона, одлучувајќи последните 16 натпревари со продолженија и казни со цел да се создаде простор за зимска пауза од февруари 2020 година наваму.

Квалификација на четири тимови од Премиер лигата-Манчестер Сити, Ливерпул, Манчестер Јунајтед и Тотенхем за шампиони Нокаут фазите во лигата, заедно со напредокот на Арсенал и Челзи во Лига Европа, го убедија одборот за професионални игри да ја донесе промената напред, со цел да се намали метежот во натпреварот. Akeејк Хескет ја запиша историјата на Бартон Албион на сметка на Мидлзбро Прочитај повеќе

„Петтото коло оваа сезона ќе остане како што беше првично закажано викендот од 16 до 17 февруари, и ќе се пресели во средината на неделата во сезоната 2019/20 година-без повторувања-како дел од паузата за играчи во средината на сезоната, договорена од ФА, Премиер лига и Англиската фудбалска лига во јуни “, статистика на ФА ement read.

„Затоа, од оваа сезона натаму, натпреварите од петтата рунда ќе се играат до крајот на денот, со продолженија и казни доколку е потребно.“

Да надоместиме за загуба на реприза оваа сезона, ФА ќе ја подели исплатата од 360.000 фунти за победа на натпреварот од петтото коло, кој надминува 90 минути на основа од 75-25 во корист на победничкиот тим.Меѓутоа, од следната сезона, победникот ќе го земе сето тоа како нормално. ефект следната сезона.Покрај финансиските грижи, менаџерите од пониската лига како Пол Тисдејл, сега во МК Донс, беа загрижени дека овој потег ќе доведе до повлекување на повторените игри.

„Тоа секако ќе биде на штета на клубовите од пониската лига особено ако се повторат повторените натпревари во третата и четвртата рунда-тоа ќе биде многу тажен ден “, рече Тисдејл минатата година додека беше менаџер во Ексетер.

Со повторените четвртфинални натпревари откажани во 2016-17 година и нема полуфинална реприза од славната победа на Манчестер Јунајтед со 2-1 над Арсенал во 1999 година, овој последен чекор значи дека последната реприза од петтото коло во ФА Купот се одржа на Вембли-кога Тотенхем го победи Рочдејл со 6-1 во февруари 2018 година.