Преодниот рок ги тресе работите за младите во Премиер лигата

Минатиот јануари, Спарс испрати играчи до 23 години на позајмица во Барнли, Портсмаут, Ексетер, Ипсвич, Нортемптон, Саутенд и Стивениџ. Без своите најдобри или најстари играчи, тренерот на клубот до 23 години, Вејн Бурнет, започна повторно, давајќи им на најперспективните научници шанса да се засилат. Истата шема се повторува во Премиер лигата 2, Лигата за професионален развој и Централната лига.

Резервните екипи станаа календарски годишни операции, кои траат од јануари до декември, а не од август до мај. Кога ќе се затвори јануарскиот преоден рок, повеќето тимови изгледаат многу поинаку, а некои се десеткувани.Само изгубените души и тинејџерите кои ветуваат остануваат додека трансферот врти во круг ги резервира страните надвор од признавањето. Како укинувањето на договорите со ФИФА за позајмица може да влијае на клубовите од Премиер лигата Прочитај повеќе

Половина од Манчестер Сити до 23 години кои играа на Спарс во септември беа AWOL минатиот понеделник кога Сити се нареди против Арсенал во Боремвуд во натпреварот од Премиер лигата 2. Двете страни на средината на табелата требаше да бидат добро усогласени, но составите беа толку срамни што Арсенал се разигра до крајно удобна победа од 5-1. Само еден играч на Сити ги помина тинејџерите-холандскиот дефанзивец Филип Сандлер-кој беше и нивниот единствен играч кој настапи во првиот тим (иако само неколку минути во победата над Ротерам во ФА Купот претходно овој месец).

Арсенал беше значително посилен, но можеби нема да биде кога ќе се затвори прозорецот.Изграден врз одбранбена единица од 20-тина години-вклучително и грчкиот централен бек Константинос Мавропанос, кој се враќаше од долгогодишна повреда-нивниот возбудлив напад беше предводен од редовниот првотимец, Еди Нкетија, со starвездата на ФА Купот, eо Вилок, уживајќи како напаѓач за поддршка. Темпото на Арсенал и измамата надвор од него предизвикаа воздишки, а Букајо Сака го прекина левото крило со катастрофален ефект. Не ми беше жал само за 17-годишниот лев бек на Сити, Нат Огбета, на кого Ксавиер Амаечи му приреди страшна вечер десно од Арсенал.

Арсенал напредуваше цела група млади англиски таленти од младинскиот тим до 23 -тите години и во нивните екипи од Купот ЕФЛ и Лига Европа. Сега Сака им се придружи на Нкетија и Емил Смит-Роу во дебито во Премиер лигата. Кој е следен?Би било мало изненадување за некој од неколкуте стотици во Боремвуд, ако станува збор за десниот бек ningорди Осеи-Туту, потенцијално најдобриот фудбалер што излезе од Слау.

Врските со ФА Купот во јануари, исто така, носат можности за резерви, кратко внимание на играчите кои ги минаа последните шест месеци треперејќи во мрачните, забиени агли на професионалниот фудбал. Клубовите од Премиер лигата се попознати за оние навивачи кои се во чекор со Лигата за професионален развој и трофејот Чекатрајд. Тоа може да биде нивниот последен или единствен настап за нивните матични клубови.

Меѓу младите на Челзи им беше даден натпревар од Антонио Конте минатата година во живо, телевизиски меч со Норич Сити, беше Итан Ампаду.Следниот натпревар на Ампаду беше во Еплтон Колје Велфенс пред 182 тврди навивачи на Сандерленд во неделата попладневен натпревар во Премиер лигата 2. Оваа година, Маурицио Сари само омекна доволно за да им подари дресови на Ампаду и Баерн, цел на Калум Хадсон-Одои дома, во Форест.

Откако Стоук Сити однесе 4.000 навивачи во Порт Вајл, трофејот Чекартрејд приреди уште едно луто дерби кога 16.654 поддржувачи се симнаа на Стадионот на светлината за да го видат Сандерленд како ги напушта Newукасл до 21 година.Newукасл даде ист аутфилд 10 кој дојде од 2-0 до победа и победи со 3-2 на Сандерленд во Премиерлигата 2 дивизија Двајца четири дена порано и се држеа за првото полувреме пред да примат четири гола по паузата во Лига 1 гиганти. Сандерленд ужива илузија на ривалство во победата од 4-0 над Newукасл до 21 година. Прочитај повеќе

Ова ќе биде најголемата публика што некогаш ќе ја доживеат младите од Тон. Локалната полиција го пофали однесувањето на обожавателите, скандирањето „Видовме како плачеш на Нетфликс“ од околу 3.000 навивачи на Newукасл, што беа многу неутрални белези на ноќта. Сандерленд игра со Манчестер Сити до 21 година во четврт-финалето во вторникот навечер. Оваа недела во… 1977 година Facebook Twitter Pinterest Кени Барнс во акција за Нотингем Форест.Фотографија: Colorsport/Rex Shutterstock

Зборувајќи за огромен број луѓе на резервни натпревари, имаше 12.000 во Свиндон против Бирмингем во Фудбалската комбинација во јануари 1977 година. Додуша, нема огромна сума што треба да се направи во средината на зимските вечери. во метрополата Вилтшир, но резервниот фудбал никогаш не бил толку популарен. Свиндон дистрибуираше ваучери за дуелот во ФА Купот против Евертон.

Со ваква масивна поддршка, Таун победи со 2-0 против тимот на Блуз, засилен од централниот напаѓач на првиот тим, Кени Барнс, кој постигна 14 гола во 20 врвни натпревари таа сезона за Бирмингем. Очигледно Бернс падна во заден три во второто полувреме.Неколку години подоцна го освои Европскиот куп додека играше централен бек за Форест! Следниот играч на Фејсбук Твитер Pinterest Чуварот на Ливерпул, Каи Мекензи-Лајл постигна гол за Гвајана кога имал само 18 години. Фотографија: Хариет Ландер/Гети Имиџс

Јирген Клоп го одмори Алисон Бекер за неодамнешниот меч на Ливерпул во ФА Купот против Волвс, што му даде место на Симон Мињоле во тимот и на редовниот резервен чувар Каоимхин Келехер на клупата, што значеше промоција до играчите до 23 години за чуварот кој постигна гол за својата земја.

Во 2016 година, додека беше на позајмица во Кокфостер од неговиот локален клуб Барнет, Каи Мекензи-Лајл беше повикана да игра за татковината на неговиот баба и дедо, Гвајана, на само 18 години. минута од судиското продолжение против Суринам дојде до корнер и постигна гол.На неговиот следен интернационалец, тој одбрани пенал против Јамајка! -1 нерешено против Спарс -и против неколку негови колеги од графичката школа Енфилд. Се сеќаваш ли на мене? Фејсбук Твитер Pinterest Фреди jунгберг се врати во Арсенал како тренер на нивниот тим до 23 години. Фотографија: Наоми Бејкер/Getty Images

Со својата екипа од 3-0 на полувреме, jунгберг-научи трик од стариот мајстор Арсен Венгер-ги остави своите играчи сами за себе во првите неколку минути од паузата , претпочитајќи да застане на дугтот на конференција со своите помошници. Поминаа 12 години откако тој последен пат играше за Арсенал пред с increasingly пократките периоди во Вест Хем, во МЛС, во Селтик, во Јапонија и конечно во Индија.Сега во втората тренерска улога со „Топџиите“, jунгберг е оценет исто како и возбудливите играчи што ги тренира.