Стразбур беше во петтата класа во 2012 година. Сега тие се петти во Лига 1

Мислата за играње во Европа би била занемен сон за поддржувачите на Стразбур во текот на последната деценија. Откако испадна во 2008 година, клубот ги спушти поделбите поради спирални долгови. Поранешниот играч Марк Келер влезе и го презеде клубот, но тие продолжија со бизнисот како аматери од петтата класа во 2011 година. Тиери Анри гледа во Монако да се надева среде ВАР драмата за реми со Нија на Виеира Прочитај повеќе

Две титули по ред ги вратија во третото ниво, каде што можеа да се пофалат со рекордни гужви – една порта во четвртиот степен надмина дури 20.000. Сепак, завршувањето на 16-то место во третото ниво во 2013-14 година навидум значеше испаѓање назад во дивината на францускиот фудбал. Но, нивната среќа почна да се менува.Финансиските нерегуларности во другите клубови му дадоа одмор на Стразбур и, откако освоија уште две титули во следните три сезони, се вратија во Лига 1. Зачудувачки, тие ја освоија титулата во Лига 2 во 2016-17 година како новопромовиран клуб.

Лори се приклучи на Стразбур на почетокот на таа извонредна кампања за промоција. Пред да го водат minnows Газелец Ајачио во Лига 1 за прв пат во нивната историја во 2015 година, успехот долго време беше илузивен за менаџерот. Тој дури помина 21 месец невработен откако го напушти Амиен во 2009 година.И покрај тешките времиња, тој никогаш не размислуваше за промена на кариерата. „Се сеќавам дека на жена ми и реков:„ Ова е она што сакам да го правам и ќе продолжам. “Тешко е, телефонот не ringвони, односите дома се напнати, а потоа еден ден повторно започнуваат. Главниот тренер на Стразбур, Тјери Лори, Твитер на Стразбур, му се придружи на клубот во 2016 година. Фотографија: Паскал Павани/АФП/Гети имиџс

Минатата сезона, првата кампања на Стразбур во Лига 1 речиси една деценија, беше драматична. Нивната победа од 2-1 над ПСG на типично бурниот „Стад де ла Меинау“ беше најважниот момент-заедно со победата од 3-2 над Лион во претпоследниот викенд од кампањата што го обезбеди нивниот статус во лигата по загрижувачката серија од 11 натпревари без победа .

Лори го изгради успехот на Стразбур врз будност, прилагодливост и прагматизам.Неговите играчи се добро дупчени и организирани, а сепак флуидни и способни да постигнат резултати со различни средства. Тој не се извини по стоичкиот, паркинг автобус без голови, на гостувањето кај слободниот Лил во ноември. „Кога играм со некој што е супериорен во однос мене, се обидувам да бидам паметен. Знаевме дека ако оставиме простори ќе бидеме во опасност. Ние сме Стразбур, денот кога ќе се наречеме Челзи или Милан, ќе играме поинаку. “

Тој усвои сличен тон, откако се бореше за уште еден бод од ПСG во декември. „Знаевме дека ќе се браниме. Тоа не е знак на слабост.Многу сум среќен што земам поен “. Лори зрачи со искрена и интензивна личност, како и неговиот клуб, „Сакав да бидам во клуб со многу ентузијазам, жар и страст“, ​​објасни тој пред да го продолжи договорот во декември. „И мојата желба е повеќе од исполнета.“

Лори често ги потсетува своите играчи да не се занесуваат. „Целта останува иста“, рече тој по победата со 2-1 на Тулуз во јануари. „Да останеме будни со тоа подобро од минатата сезона. Ние би сакале долните три да бидат уште подалеку. Подобро ги менаџираме натпреварите, имаме позрел тим.Го имаме вториот најдобар напад во Лига 1, ова е задоволувачко. “Победата на Стразбур над ПСG е уште еден доказ за нивното извонредно враќање Прочитај повеќе

Тој дури и остана претпазлив по мечот со 5-1 на Монако-шести во Стразбур победи по ред во сите натпреварувања. „Лесно ја загубивме топката“, рече тој. „Постојат начини да се подобрат перформансите на тимот. Не бев среќен на полувремето затоа што го пуштивме Монако во игра “. Победите над страните со подобар ресурс станаа специјалност за Лори, толку што единствените два порази во Стразбур од крајот на септември беа против промовираните тимови Ним и Ремс.

Нивната победа над Лион на Купе де ла Четвртфиналето на Лига претходно овој месец може да се покаже како особено значајно.По поразот на ПСG од Генгамп, Стразбур е највисоко рангираната екипа во натпреварувањето и можеби дури и фаворити за освојување на нивниот прв голем трофеј по 15 години и придружното место во Европа – под претпоставка дека квалификациите не доаѓаат преку лигата. Тие се вториот стрелец во лигата зад ПСG, така што место во Лигата на шампионите не е фантастично.

Каде и да ги носи сезоната, Стразбур нема да се занесе. „Кој ќе се напие, брзо ќе се отрезни“, рече Лори за радоста на неговите играчи што го победија ПСG минатата сезона. Неговиот постојан нагон за подобрување и мајсторство на спасување ќе го види тоа. Точки за разговор во Лига 1 Фејсбук Твитер Единсон Кавани и Килијан Мбапе земаат по една топка откако двајцата постигнаа хет-трикови во победата на ПСG над Генгамп со 9-0.Фотографија: Мишел Ојлер/АП