Фенербахче на крстопат бидејќи турската Супер лига се подготвува да започне

Сега за добрата вест: лигата конечно произведува – и се потпира на – млад, турски талент. Многу.

Тие завршија на шестото место, но можеше да биде и многу полошо. Тие поминаа голем дел од сезоната во долната половина и беа кратко вклучени во битка за испаѓање. Имаше многу ослободени од ривалските навивачи, како што се очекуваше, но важно е да се истакне Галатасарај исто така заврши на шестото место во 2015-16 година и тие беа шампиони две години подоцна. Виктор Мозес од Фенербахче: „Атмосферата тука во Турција е неверојатна ‘Прочитај повеќе

Фенербахче беше на дното и повторно оди нагоре. Минатата година Али Коч, наследникот на најбогатото семејство во Турција, го замени најдолготрајниот претседател на клубот Азиз Јилдирим по 20 години на чело, но до тој момент клубот беше расипан во земја.Долгот излегол од контрола до неверојатни 621 милиони евра (574 милиони фунти). Неколку големи тимови се водат според моделот на „фондација клуб“ – слично како Реал Мадрид и Барселона – со илјадници членови. Проблемот со тоа е што навивачите цело време очекуваат сребрени садови. Претседателите на клубовите обично добиваат тригодишни мандати и се фокусираат на овде и сега, отколку на иднината, што доведува до ендемски краткорочен термин. Фејсбук Твитер Pinterest Фановите на Фенербахче слават откако Елиф Елмас го постигна израмнувачкиот погодок на гостувањето во Галасарај на 1-0 против стадионот „Укру Сараколу“ во април 2019 година. Фотографија: NurPhoto / NurPhoto преку Getty Images

Коч можеби е богат, но тој има врзани раце во врска со користењето на своето богатство за финансирање на клубот.Коч не е сопственик – членовите се сопственици – и има FFP со кој треба да се бори.

И, во прекин со традицијата во Суперлигата, тој одлучи да се концентрира на иднината на клубот. Тој започна да работи на долг, создаде одржлива политика за трансфер и се фокусираше на развојот на младите. Тоа е ризична стратегија во лига што не прави трпеливост. Тоа е исто така храбар потег со оглед на тоа што можат да бидат неговите наследници, а не самиот тој. „Академијата е многу важна за нас“, вели Коч. „Наш приоритет е да произведуваме талент. Постојат талентирани играчи кои се појавуваат од цела Турција и не можеме да ги игнорираме. “

Коч го донесе Дамиен Комоли како спортски директор и му даде слобода да одлучува за сите клучни одлуки, вклучувајќи ги и вработувањата и академијата.Французинот направи 10 засилувања, потроши само 10,4 милиони евра (9,5 милиони фунти) доведувајќи ги бесплатно Макс Крузе, легендата на клубот Емре Белозоглу и Матијас Јоргенсен од Хадерсфилд, како и голем број докажани играчи на Суперлигата. </P >

Клучната работа е дека Yellowолтите канаринци имаат 5,7 милиони евра профит откако го продадоа 19-годишниот Еjиф Елмас за 16 милиони евра на Наполи. И, фокусот на возбудливиот млад талент е тренд не само во Фенербахче, туку и во лигата воопшто. Брз водич Другите турски кандидати за титула Show Hide

Катализатори за ова младинско движење беа FFP и укинување на ограничувањата на странските играчи во 2015 година. Пазарот се наруши.Турските играчи добија нефер предност бидејќи клубовите беа принудени да ги плаќаат шансите за играчи засновани на нивната националност наместо талент. млад талент. Клубовите од Суперлигата беа преполни со играчи кои никој надвор од земјата не би платил значителни пари за купување. Укинувањето на ограничувањата резултираше во тоа што играчите почнаа да се ценат по талент отколку за што било друго. Домашните играчи беа принудени да се подобруваат за да се натпреваруваат со приливот од странство и со поголема рамномерна игра на младите играчи да им се даде поголема шанса.

ФФП има многу критичари, но колку што е Турција загрижена е една од најдобрите работи што треба да се случат со години. Страните во Суперлигата мораа да станат поодговорни.Не случајно во трите сезони пред 2015 година беа направени само 4,8 милиони евра од продажба на турски играчи во топ-пет европски лиги, додека за три години после тоа оваа бројка беше 75 милиони евра. Турските клубови беа принудени да инвестираат во извидници, развој и да им дадат шанса на младите играчи – и имаат корист. Како Hungaryвездите на Унгарија ги оставија своите фудбалски белези со олимписки успех | Atонатан Вилсон Прочитај повеќе

Турција е преполна со талент и само ја гребе површината. Земјата има население од 80 милиони жители со најмлада демографија во Уефа. Има милиони играчи, честопати од сиромашно потекло, очајни да станат следната starвезда.И за прв пат по неколку години им се дава шанса.

Озан Кабак имаше 18 години и играше шест месеци првотимски фудбал за Галатасарај кога Штутгарт плати 11 милиони евра за него минатиот јануари (Шалке продолжи да го потпишува за 16 милиони евра во текот на летото). Лил го купи Јусуф Јазичи од Трабзонспор за 16,5 милиони евра ова лето, а потоа беше случајот со Мерих Демирал кој Јувентус минатиот месец заработи 18 милиони евра.

Случајот со Демирал исто така потенцира проблем за Фенербахче. Фан од детството на клубот, Демирал се искачи во младинските редови, но се чувствуваше толку обесправено со шансите да се пробие во првиот тим што го напушти во португалскиот третолигаш пред три години.

И ова е културата Фенербахче сака да се промени.Комоли и ‘овозможи на Академијата ремонт, воспостави извидничка мрежа, регрутираше тренери и инсталираше оддел за податоци и анализи. Тој исто така донесе талент од Премиер лигата за да ја надгледува работата, правејќи го поранешниот шеф на Кристал Палас, аналитичар за регрутирање на првиот тим, Бери Пардо, шеф на анализа на перформансите.

Се чини дека работи. Фенербахче негува неколку талентирани млади играчи и ангажираше едни од најдобрите младински тренери во земјата. Фејсбук Твитер Пинтрест Ферди Кадиоглу од Фенербахче премина покрај Марсело на Реал Мадрид за време на нивниот натпревар во Купот на Ауди во јули 2019 година. Неодамнешната историја не била толку охрабрувачка.Штитеникот на голманите Берке Озер беше потпишан поради големите очекувања од Алтинорду минатото лето, но 19-годишникот направи еден настап пред да биде позајмен на Вестерло ова лето.

Друг пример е 19-годишниот чудо-дете Ферди Кадиоглу, кој одбил неколку понуди да му се приклучи на Фенербахче од НЕЦ минатата сезона, но и покрај тоа што веќе имаше една сезона во фудбал Ередивизие, тој поголемиот дел од своето време го помина на клупата.

За културата во Фенербахче да играчите за промена треба да веруваат дека постои патека од академијата и тука Ерсун Јанал е на тешка позиција.Менаџерите ретко траат долго во Турција и додека клубот има долгорочни цели, Јанал треба да се грижи за својата работа.

Се очекува тој да направи рамнотежа и ќе видиме повеќе млади играчи оваа сезона и бројот на млади кои доаѓаат потоа треба да расте во наредните години. Во периодот 2019-2020 година, Кадиоглу и 21-годишниот голман Алтај Бајиндир дадоа повеќе игри.

За да напредува, Фенербахче можеби ќе мора да страда на краток рок. Но, ниту една страна не е скок над друга. Трката за титулата се спушти на жицата во последните неколку сезони и тој тренд веројатно ќе продолжи. Не отпишувајте никого.