Френк Лампард се надева дека Челси може да ја расипе забавата во Суперкупот на Ливерпул

Во Јирген Клоп и неговиот европски шампион, Лампард се соочува со највисок калибар противници на неговата кратка менаџерска кариера на паркот Бешикташ во среда Ливерпул, кој заврши 25 поени пред тимот на Маурицио Сари минатата сезона, е тим кој е подготвен да ги искористи празнините и дефанзивните ранливости што придонесоа за пораз на Челзи со 4: 0 на нивниот премиерлигаш во Манчестер Јунајтед во неделата.Поранешниот менаџер на округот Дерби инсистираше во Истанбул дека лекциите се научени. Адријан на Ливерпул сака да го искористи своето неочекувано искачување Прочитај повеќе

„Треба да бидеме многу подобри во тоа што не правиме грешки што доведуваат до шанси на контранапад “, призна тој; „Затоа што сите добри тимови ќе го отежнат тоа ако го направите тоа“. Особено Ливерпул.

Клоп го дели мислењето на Лампард дека резултатот на Олд Трафорд не го одразува натпреварувањето.Тој, исто така, одговори со некаква злоупотреба на еден турски новинар кој се осмели дека Ливерпул е очигледен фаворит да го победи победникот во Лигата на Европа во град синоним за нивните успеси во Лигата на шампионите.

„Челзи е силен, млад, свеж и навистина возбудлив момент со Френк таму како легенда на клубот кој се обидува да си го направи своето име како менаџер “, рече тој. „Сите во Челси се на прсти. Ова е првиот трофеј што можат да го освојат заедно. Тоа го прави навистина интересно.Тоа е навистина важна игра за нас “. на пеналите за Манчестер Сити во Комјунити Шилд.

За Челси и Лампард, кои загубија две финалиња во Суперкупот како играч со клубот, целите се попрозаични. Настап што не предизвикува сомнежи да се разгорат околу присилното потпирање на клубот кон млади, домашни таленти, би била добредојдена реакција на „Олд Трафорд“.Бонусот на европски трофеј во неговата прва натпреварувачка недела како менаџер на Челси, смета Лампард, ќе има траен ефект врз тимот со нов изглед кој сака да ја намали разликата помеѓу Ливерпул и Сити оваа сезона. Играјте видео 0:45 Френк Лампард на ‘ историски момент “за судијата Стефани Фрапарт – видео

„ Оваа игра значи многу за клубот “, објасни тој. „Знам од прва рака затоа што изгубив две финалиња во Суперкупот. Загубивме од Атлетико во лоши околности кога бевме далеку и им го дадовме Суперкупот. Немавме среќа да загубиме од [Баерн] Минхен. Кога работите напорно за да влезете во оваа игра помеѓу двајца шампиони, важно е во клуб како Челси да дадете сè за да го добиете. Тоа ни значи како клуб бидејќи е уште еден трофеј и, за мене, би бил навистина убав почеток лично.Но, повеќе од тоа ќе им даде навистина добро чувство на играчите со претстојната сезона дека можеме да се натпреваруваме со Ливерпул. Ако освоиме пехар што влегува во нашата историја, тоа дава верување дека можеме да продолжиме од таму. Секако ја разбираме важноста на тоа. “

Не беше само резултатот на Јунајтед што ја комплицираше првата недела на Лампард. Тој го остави Н’Голо Канте на клупата на Олд Трафорд поради претсезоната погодена од повреди. Влијателниот играч за врска започна да се обидува да ја ограничи штетата што му беше нанесена само за да добие проблем со скочниот зглоб што го прави сомнителен за овој натпревар.Како додадена на забраната за трансфери, загубата на искусен дефанзивец во Давид Луиз, најкреативниот талент на тимот во Еден Азар и повредите на Вилијан плус Антонио Рудигер, а менаџерот на Челзи мора брзо да се прилагоди на промените на околностите како и неговите играчи. Клоп сака Ливерпул да биде „алчен“ за финалето во Суперкупот Прочитај повеќе

Лампард призна: „Оваа недела е добар пример за тој ролеркостер, но минатата година имав една година во Дерби каде имав слични тркала. Мислам дека тоа доаѓа со работни места на менаџери, особено во клубови како Челси, Ливерпул, Ман Сити – сите поголеми тимови. Но, јас сум многу подготвен за тоа. Помина една недела каде што се случи многу, но јас бев подготвен за тоа и секако не се плашам од тоа.Секој ден има предизвици на оваа работа. “

Проблемите на Клоп се споредливи за ситни. Тој до септември ќе биде без својот прв голман Алисон поради повреда на телето, а Наби Кеста во вторникот покрена нова загриженост околу неговата подготвеност кога тој куцаше од тренингот пред натпреварот. Истанбул претставува „посебно место за секој поддржувач на Ливерпул“, рече Клоп, но 14 години по нивниот петти триумф во Лигата на шампионите, тоа е амбиент за шесткратните победници да покажат дека имаат апетит за сребрени садови е одличен како и секогаш. </Менаџерот на Ливерпул рече: „Минатата година победивме на едно натпреварување, тоа е сè, па како би можеле да го смениме нашиот менталитет? Овој тим е изграден за да биде успешен и ова финале е уште една шанса за нас. За мене беше важно што покажавме на натпреварот со Ман Сити дека сме тука за да победиме.Со малку среќа во таа игра можевме да ја добиеме. Беше очигледно дека сакаме да го освоиме трофејот и сега мора повторно да го докажеме тоа. “