Category Archives: Sport

Претседателот на Челзи ги нападна „безумните“ навивачи и вети дека ќе го ослободи клубот од дискриминација

Претседателот на Челзи, Брус Бак, објави отворено писмо до поддржувачите на клубот во кое ги осудува постапките на „безумното“ малцинство на последните натпревари и ветува дека нема да мирува „додека не ги отстраниме сите форми на дискриминација од нашиот клуб“.

Озе Мурињо мислеше дека може да купи успех – сега ја плати цената

Спортот, како и религијата, е исполнет со симболика, митологија, романтика, суеверие и надеж. Губењето верба во вашиот тим може да биде поразително искуство. Но, Црвените треба да земат срце. Можно е закрепнување. Оваа најнова сага содржи две од класичните лекции

Новак okоковиќ го победи Роџер Федерер во епски натпревар за да ја освои петтата титула на Вимблдон

Во финалето како незаборавно за неговата долговечност и незапирливите нишалки на среќата како квалитетот на шут-изработката на двајцата најдобри играчи на тревни терени од која било ера, Новак okоковиќ ги зазема класичните вештини на безумниот Роџер Федерер за победа неговиот

Коњи за разговор: Велика Британија не може да одговара на темпото поставено од женските џокеи во Франција

Се сеќавам на известување, кога идејата беше стара само неколку месеци, дека навлегувањето од тренери и сопственици беше ограничено и имаше само еден женски џокеј во првите 50 во Франција, и таа беше само на 32-то место. „Очигледно нема златна

Сонцето чинеше златен брег Сончани малку повеќе од паузата за AFL

На почетокот на оваа година, извршниот директор на Suns, Марк Еванс, рече дека доколку АФЛ требаше да основа клуб за проширување на странски пазар, ќе мора да воспоставите „15 до 20-годишна игра“. Неговиот клуб сега е во својата деветта година

Вегетаријански спортисти: „бодрост, сила и моќ“ – архива, 1909 година

Вегетаријанскиот велосипедистички клуб се забавуваше на комплементарниот банкет во ресторанот „Реформа на храна“, Лондон, синоќа, свои претставници на Олимписките игри, клупски шампиони и носители на рекорди. Г-н Невил Литон претседаваше, а гости на вечерта беа господинот Ер Воигт од Манчестер,

Еш Барти запрепастен од квалификациите Брејди во заостанатиот прв натпревар во Бризбејн

Светскиот рекет број 1 Ешлиј Бати го загуби стартот до 2020 година, запрепастен од американскиот гигант-убиец ennенифер Брејди на Интернационал Бризбејн. Квалификациите за Светскиот рекет број 53 ја поддржа својата победа над Марија Шарапова во вторникот, со што ја победи

Грофот на громот Крис Грин го „блокираше“ забраната за „нелегално куглање“ од Биг Баш

Суспендираниот спинер на Сиднеј Тандер Крис Грин ја става во функција перспективата на забраната за незаконско дејство во куглање против кризата со огнот во Австралија. Надежите на 26-годишникот за повик на Светскиот куп во дваесет и 2020 година беа потресени

Хиерархијата на Арсенал вели дека клубот никогаш не го следел распадот во супер лигата

Хиерархијата на Арсенал вели дека нема да ја напуштат Премиер лигата во потрага по распадот на Европската Супер лига. Иако тие беа дел од групата што разговараа за можноста, Премиер лигата останува приоритет. „Арсенал не бил или никогаш не бил

Герет Саутгејт ја повикува Англија да ги одржи лекциите на Светското првенство што ќе ги користи против Хрватска

Успехот за која било екипа во недела би ја освоил групата, со поразениот тим испаднат во Дивизија Б, откако мечот беше ефективно трансформиран со доцната победа на Хрватска над Шпанија во плеј-оф за да се утврди кој ќе стигне до