Kick It Out изданија „повик за акција“ во врска со злоупотребата на Интернет врз Тами Абрахам

Абрахам беше предмет на неколку навредливи објави на Твитер, откако неговиот пенал го одбрани голманот на Ливерпул, Адријан, запечатијќи ја победата на Суперкупот на Уефа во престрелката за тимот на Јирген Клоп во средата.

„Синоќа ние доби извештаи за расистичка злоупотреба кај Тами Абрахам на социјалните мрежи по натпреварот на Челси во Суперкупот на Уефа “, се вели во соопштението на Kick It Out. „Таквата злоупотреба сега е сè повеќе предвидлива, но не помалку одвратна. QPR ја повикува Уефа да дејствува силно во врска со расистичката злоупотреба во игра под 18 години во Шпанија Прочитај повеќе

„ Ние ја испраќаме нашата поддршка до Тами и го повторуваме нашиот повик за Твитер и други компании за социјални медиуми да го намалат ова ниво на злоупотреба.Ова е повик за акција – ние сакаме да знаеме што тие ќе направат за да се справат со овој подмолен проблем. “ инциденти на пријавена злоупотреба на првиот викенд од сезоната.

Телото за борба против дискриминација го потенцираше тврдењето на Сајрус Кристи дека неговата сестра била погодена и расна злоупотреба од навивач на Фулам за време на нивниот натпревар во Барнсли, и рече дека Саутенд е Тео Робинсон, okeејмс Мекклин од Стоук и Бамбо Дијаби од Барнсли исто така беа подложени на „неприфатлива дискриминаторска злоупотреба“. едукативни сесии на кој било вклучен поддржувач “, се вели во соопштението. „Дискриминацијата фрла сенка на фудбалот во оваа земја и ние нема да престанеме да го потенцираме проблемот, додека тој останува поприсутен во играта.“

По натпреварот во Истанбул, Кристијан Пулишиќ рече дека тој и неговиот тим Челси- другарите ќе застанеа зад Абрахам по неговото промашување.

„Казни се, човеку – некој мора да промаши“, рече Пулишиќ. „Тој ќе ја крене главата нагоре.Очигледно е тешко, но казните се такви. Тој може да се справи со тоа и ќе биде добро. Тој ќе продолжи понатаму, ќе постигне гол на следниот натпревар и сè ќе биде заборавено. Ние сме тука за него. “

По поразот од Манчестер Јунајтед со 4-0 во неделата, Пулишиќ сметаше дека ова е втор натпревар по ред каде што резултатот на Челзи не се рефлектира во резултатот. >

„Беше сурово кон нас“, рече американскиот интернационалец. „Неколку работи едноставно не одеа според нашиот пат, неколку одлуки и на крајот, да загубиме на пенали, така се одвива.“

„Можеме да бидеме навистина горди на тоа како игравме. Не чувствувам дека имавме фер резултат ниту на Олд Трафорд.Создадовме доволно шанси да ги добиеме овие натпревари и мораме да продолжиме да продолжиме и да се бориме. “

Пулишиќ имаше исклучен погодок за офсајд наскоро по поставувањето на отворот за Оливие Girиру, само за Садио Мане да се израмни кратко по полувремето. Мане додаде секунда во судиското надополнување, пред orgоргињо да израмни од самото место откако му се суди на Адријан дека го срушил Абрахам во шеснаесетникот.